Central WA Athletic Conference Girls Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos


Schedule:
Saturday, November 30, 2019
  Visitor Home Time  
Blue Devil Take Down TBD
Chiawana
Kennewick
Kamiakin
Othello
Pasco
Richland
Southridge
Walla Walla WallaWal
Thursday, December 5, 2019
  Visitor Home Time  
East Valley (Yakima)
Naches Valley 5:00 PM
Quincy   12
Warden   30 WARD 6:30 PM
Saturday, December 7, 2019
  Visitor Home Time  
Lady Jag Kickoff Invitational
Aberdeen
Adna
Bellingham
Fife
Federal Way
Grandview
Klahowya
Kent Meridian
Kentridge
Kentwood
Monroe
Mount Rainier
Nathan Hale
North Thurston
Naches Valley
Orting
Olympic
Puyallup
Port Townsend
Rogers (Puyallup)
Steilacoom
Sehome
Thomas Jefferson
Warden
Washington
Emerald Ridge
Davis Invite 9:00 AM
Ellensburg
Ephrata
East Valley (Yakima)
Royal
West Valley (Yakima)
Davis Davis
Ladycat Kickoff Classic 2019 10:00 AM
Hermiston
Cashmere
Eisenhower
Kamiakin
Okanogan
Prosser
Pasco
Quincy
Sunnyside
Southridge
Tonasket
Wenatchee
Wapato
Eastmont EHS MAIN
"Jump on In" Tournament 10:00 AM
Washougal
Auburn
Auburn Riverside
Burlington-Edison
Bethel
Bellarmine
Cascade
Columbia - White Salmon
Centralia
Decatur
Elma
Enumclaw
Everett
Forks
Franklin Pierce
Jackson
Kamiak
Kalama
Kelso
La Center
Lakes
Lindbergh
Mount Baker
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
N/A
North Beach
Othello
Olympia
Rochester
Rainier
Shelton
Stadium
Spanaway Lake
Snohomish
Stanwood
Todd Beamer
Tenino
W F West
Winlock
Silas
White River
Yelm YelmHS
Tuesday, December 10, 2019
  Visitor Home Time  
Quincy Mix & Match 6:00 PM
Connell
Ellensburg
Ephrata
Toppenish
Quincy QJACKGYM
Saturday, December 14, 2019
  Visitor Home Time  
Warden Invite 10:00 AM
Hermiston
Chiawana
Cashmere
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Grandview
Hanford
Kennewick
Kamiakin
Moses Lake
Newport (Newport)
Okanogan
Othello
Prosser
Pasco
Quincy
Stanwood
Tonasket
Wapato
Warden WARD
       8:00 AM Weigh-In
Granger Wrestling Invite 10:00 AM
East Valley (Yakima)
Forks
Wapato
Granger GHS
Tuesday, December 17, 2019
  Visitor Home Time  
Toppenish Mix & Match 5:00 PM
Ephrata
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Prosser
Toppenish AJ Strom
Friday, December 20, 2019
  Visitor Home Time  
Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament 5:00 PM
Hermiston
Arlington
Burlington-Edison
Ballard
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Camas
Chief Sealth
Darrington
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Forks
Glacier Peak
Jackson
Kennewick
Lincoln
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Oak Harbor
Pasco
Snohomish
Sedro-Woolley
Lynden LHS
Saturday, December 21, 2019
  Visitor Home Time  
Hammerhead Invite 9:00 AM
Washougal
Bellarmine
Curtis
Emerald Ridge
Fife
Franklin Pierce
Federal Way
Granger
Graham Kapowsin
Hazen
Hudson\\\\\\\\\\\\
Hanford
Kelso
Klahowya
Kentwood
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Olympia
Port Angeles
Puyallup
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Skyview
Sumner
Sunnyside
Shelton
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Toppenish
Tahoma
Thomas Jefferson
Union
Washington
White River
Yelm
Central Kitsap KitPav
Eisenhower Girls Mix and Match 9:00 AM
Wapato
Eisenhower IKE
Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament 10:00 AM
Washougal
Hermiston
Arlington
Burlington-Edison
Ballard
Bellingham
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Camas
Chief Sealth
Darrington
Enumclaw
Everett
Edmonds-Woodway
Friday Harbor
Ferndale
Forks
Granite Falls
Glacier Peak
Jackson
Kennewick
Kent Meridian
Lincoln
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Pasco
Sehome
Steilacoom
Snohomish
Squalicum
Sedro-Woolley
Lynden LHS
* Newport Girls Tournament 10:00 AM
East Valley (Spokane)
Lakeside (9 Mile)
Moses Lake
Quincy
West Valley (Spokane)
Newport (Newport) NHS
Friday, December 27, 2019
  Visitor Home Time  
Girls Winter Cup 9:00 AM
Hermiston   0
Chiawana   0
Davis   0
Ephrata   0
Eastmont   0
Ellensburg   0
East Valley (Yakima)   0
East Valley (Spokane)   0
Grandview   0
Granger   0
Kennewick   0
Kamiakin   0
Kentwood   0
Liberty Bell   0
Liberty   0
Mabton   0
Moses Lake   0
Newport (Newport)   0
Napavine   0
Othello   0
Onalaska   0
Prosser   0
Pasco   0
Quincy   0
Richland   0
Royal   0
Southridge   0
Sunnyside   0
Toppenish   0
Tonasket   0
Toledo   0
Wapato   0
Wahluke   0
Warden   0
Wenatchee   0
White Swan   0
Walla Walla   0
Hanford   0 Hanford
Saturday, January 4, 2020
  Visitor Home Time  
Women's Woolley 10:00 AM
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Blaine
Ballard
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Cashmere
Decatur
Darrington
Eastmont
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Forks
Granite Falls
Grandview
Glacier Peak
Kamiak
Kennedy Catholic
Kelso
Kentwood
Lynden
Lakewood
Lake Stevens
Lynnwood
Mariner
Mount Baker
Meadowdale
Meridian
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Redmond
Snohomish
Squalicum
Stanwood
Sedro-Woolley SWHS Photographer: Scott Terrell
Tuesday, January 7, 2020
  Visitor Home Time  
* Connell Mix & Match 5:00 PM
Ellensburg
Ephrata
Grandview
Othello
Prosser
Quincy
Connell Connell HS
Thursday, January 9, 2020
  Visitor Home Time  
Prosser New Year Mix & Match 5:00 PM
Wapato
Prosser PHS
Friday, January 10, 2020
  Visitor Home Time  
Kelso Invite 3:30 PM
Hood River, OR
Hermiston
Aberdeen
Battle Ground
Bellingham
Centralia
Camas
Columbia - White Salmon
Chiawana
Capital
Castle Rock
Enumclaw
Elma
Eatonville
Eisenhower
Ephrata
Emerald Ridge
Forks
Fife
Fort Vancouver
Grandview
Granger
Hudson\\\'s Bay
Hanford
Heritage
Ilwaco
Kiona Benton
Kalama
Kennewick
Kamiakin
La Center
Lincoln
Lakes
Mount Baker
Moses Lake
Mark Morris
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Olympia
Othello
Olympic
Puyallup
Prairie
Pasco
Quincy
R A Long
Rochester
Skyview
Sunnyside
Stevenson
Spanaway Lake
Squalicum
Sedro-Woolley
Todd Beamer
Toppenish
Toledo
Tenino
Union
W F West
Woodland
Winlock
Wenatchee
White River
Walla Walla
Kelso KHS
Saturday, January 11, 2020
  Visitor Home Time  
Kelso Invite
Hermiston
Aberdeen
Bellingham
Capital
Chiawana
Centralia
Ephrata
Forks
Hanford
Ilwaco
Kamiakin
Kennewick
La Center
Lakes
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Othello
Prairie
Pasco
Quincy
Stanwood
Sedro-Woolley
Toppenish
Tenino
W F West
Wenatchee
Woodland
Walla Walla
Kelso KHS
Tuesday, January 14, 2020
  Visitor Home Time  
* Warden Mix & Match 6:00 PM
Ellensburg
Ephrata
Grandview
Othello
Quincy
Warden WARD
       5:00 Weigh-In
Thursday, January 16, 2020
  Visitor Home Time  
Granger Mix & Match 6:00 PM
Prosser
Granger
       Weigh-in at 5pm
Friday, January 17, 2020
  Visitor Home Time  
Lady Huskie Invite 5:00 PM
Hermiston
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Othello PT Gym
Saturday, January 18, 2020
  Visitor Home Time  
Lady Huskie Invite 10:00 AM
Hermiston   0
Anacortes   0
Burlington-Edison   0
Connell   0
Chiawana   0
Chewelah   0
Cashmere   0
Central Valley   0
Davis   0
Deer Park   0
Ephrata   0
Eastmont   0
Enumclaw   0
Eisenhower   0
Ellensburg   0
East Valley (Yakima)   0
East Valley (Spokane)   0
Grandview   0
Granger   0
Hanford   0
Highland   0
Kiona Benton   0
Kamiakin   0
Kennewick   0
Lynden   0
Lakeside   0
Liberty   0
Lake Stevens   0
Mount Baker   0
Mead   0
Moses Lake   0
Newport (Newport)   0
Naches Valley   0
Pasco   0
Prosser   0
Quincy   0
Royal   0
Richland   0
Rogers (Spokane)   0
River View   0
Southridge   0
Sunnyside   0
Toppenish   0
Tonasket   0
Wenatchee   0
Warden   0
Wapato   0
Wahluke   0
West Valley (Spokane)   0
West Valley (Yakima)   0
Walla Walla   0
Zillah   0
Othello   0 PT Gym
Tuesday, January 21, 2020
  Visitor Home Time  
Kiona-Benton Mix & Match 5:00 PM
Ephrata
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Grandview
Prosser
Toppenish
Kiona Benton Kiona-Bent
Moses Lake/Wenatchee 6:00 PM
Moses Lake
Wenatchee
Quincy QJACKGYM
Thursday, January 23, 2020
  Visitor Home Time  
* Tonasket Mixer 5:00 PM
Quincy High School
Okanogan
Quincy
Tonasket
Saturday, January 25, 2020
  Visitor Home Time  
Lady Knights Invitational 9:00 AM
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Bremerton
Bellingham
Ballard
Cascade
Concrete
Darrington
Evergreen
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Granite Falls
Glacier Peak
Hazen
Ingraham
Jackson
La Conner
Lakewood
Lindbergh
Lakeside
Lake Stevens
Mariner
Mount Baker
Meadowdale
Marysville-Getchell
Meridian
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Nathan Hale
North Thurston
Naches Valley
Nooksack Valley
Oak Harbor
Redmond
Shorecrest
Snohomish
Sedro-Woolley
South Whidbey
Thomas Jefferson
Yelm
Kamiak MarHS
Grandview Invitational Wrestling Tournament 10:00 AM
Hermiston
Cle Elum
Cashmere
Chiawana
Connell
Eastmont
Eisenhower
Ephrata
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Goldendale
Hanford
Kamiakin
Moses Lake
Naches Valley
Othello
Prosser
Quincy
Richland
River View
Sunnyside
Southridge
Sedro-Woolley
Toppenish
Wenatchee
Wapato
Grandview GRDV
Tuesday, January 28, 2020
  Visitor Home Time  
* Ephrata
Wapato WHS 7:00 PM
       Senior Night
Thursday, January 30, 2020
  Visitor Home Time  
Double Dual (Quincy & Wapato) 6:00 PM
Quincy
Wapato
Othello PT Gym
       OHS Senior Night!
* Toppenish
Ephrata EHS PAC 6:00 PM
Saturday, February 1, 2020
  Visitor Home Time  
Wapato   0
Zillah   0 Zillah HS 10:00 AM
Friday, February 7, 2020
  Visitor Home Time  
District 6 Girls Wrestling Championships 5:00 PM
Davis
Eastmont
Eisenhower
Ephrata
Moses Lake
Quincy
Sunnyside
West Valley (Yakima)
Wenatchee WEN
District 5 Girls Wrestling Championships 6:00 PM
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Prosser
Selah
Toppenish
Wapato
Wahluke
       4PM Weigh-Ins!
Saturday, February 8, 2020
  Visitor Home Time  
District 6 Girls Wrestling Championships 10:00 AM
Davis
Eastmont
Eisenhower
Ephrata
Moses Lake
Quincy
Sunnyside
West Valley (Yakima)
Wenatchee WEN
District 5 Girls Wrestling Championships 10:00 AM
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Prosser
Selah
Toppenish
Wapato
Wahluke Wahluke HS
       8AM Weigh-Ins!
Friday, February 14, 2020
  Visitor Home Time  
WIAA Region IV Girls' Wrestling Championships 5:00 PM
Hermiston
Chiawana
Davis
Ellensburg
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
East Valley (Yakima)
Grandview
Hanford
Kamiakin
Kennewick
Moses Lake
Prosser
Pasco
Quincy
Richland
Selah
Sunnyside
Southridge
Toppenish
Wapato
Wenatchee
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Othello PT Gym
       3PM Weigh-Ins!
Saturday, February 15, 2020
  Visitor Home Time  
WIAA Region IV Girls' Wrestling Championships 10:00 AM
Hermiston
Chiawana
Davis
Eastmont
Ellensburg
Ephrata
Eisenhower
East Valley (Yakima)
Grandview
Hanford
Kamiakin
Kennewick
Moses Lake
Prosser
Pasco
Quincy
Richland
Selah
Sunnyside
Southridge
Toppenish
Wapato
Wenatchee
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Othello PT Gym
       8AM Weigh-Ins!
Friday, February 21, 2020
  Visitor Home Time  
WIAA Mat Classic XXXII 10:00 AM
Ellensburg
Ephrata
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Prosser
Quincy
Selah
Toppenish
Wapato
T-Dome
Saturday, February 22, 2020
  Visitor Home Time  
WIAA Mat Classic XXXII 9:45 AM
Ellensburg
Ephrata
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Prosser
Quincy
Selah
Toppenish
Wapato
T-Dome