League
2A
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:You sold your home for how much 8
Central WA Athletic Conference Boys Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos

Schedule:
Tuesday, November 28, 2017
  Visitor Home Time  
Moses Lake Jamboree 5:00 PM
Cashmere   0
Ephrata   0
Othello   0
Wenatchee   0
Warden   0
Moses Lake   0 MLHS
Ike Takedown Jamboree 6:00 PM
East Valley (Yakima)   0
Grandview   0
Prosser   0
Selah   0
Toppenish   0
West Valley (Yakima)   0
Eisenhower   0 IKE
Thursday, November 30, 2017
  Visitor Home Time  
Orange & Black Scrimmage 4:00 PM
Ephrata EHS PAC
       EHS Scrimmage
Quincy   39
Warden   33 WARD 7:00 PM
Saturday, December 2, 2017
  Visitor Home Time  
White River Classic 9:00 AM
Cedarcrest
Centralia
Enumclaw
Everett
Fife
Grandview
Graham Kapowsin
Orting
Olympic
Puyallup
Sequim
Steilacoom
Sunnyside
Woodinville
Yelm
White River WhtRvrHS Photographer: stacy tyler
Bob Mars Invitational 10:00 AM
Othello   0
Prosser   0
Quincy   0
Richland   0
Wenatchee   0
Wapato   0
Walla Walla   0
Kennewick   0 Kennewic
Davis Invite 10:00 AM
Ephrata
Ellensburg
Eastmont
East Valley (Yakima)
Hanford
Pullman
Sunnyside
Selah
West Valley (Yakima)
Davis Davis
Thursday, December 7, 2017
  Visitor Home Time  
* Quincy   43
Ephrata   27 EHS PAC 7:00 PM
* Wapato   16
Toppenish   60 AJ Strom 7:00 PM
* Ellensburg   28
Prosser   42 PHS 7:00 PM
* Grandview   18
Selah   58 SHS 7:00 PM
* East Valley (Yakima)   3
Othello   75 PT Gym 7:00 PM
Saturday, December 9, 2017
  Visitor Home Time  
Olympic Duals
Auburn
Arlington
Bremerton
Curtis
Central Kitsap
Davis
Kelso
Rogers (Puyallup)
Southridge
Tahoma
Toppenish
Union
Wenatchee
White River
Yelm
Olympic
Granger Ironman
Cascade   0
East Valley (Yakima)   0
Grandview   0
Omak   0
Prosser   0
Granger   0
West Valley Wrestlerama 9:00 AM
Cheney
Ephrata
Freeman
Gonzaga Preparatory School
Lakeside (9 Mile)
Quincy
Shadle Park
West Valley (Spokane) WVSpok
Wilfong Classic 9:30 AM
Bellarmine   1
Cascade Christian   1
Ellensburg   1
Emerald Ridge   1
Federal Way   1
Gig Harbor   1
Jackson   1
Marysville-Pilchuck   1
North Beach   1
Ocosta   1
Prairie   1
Sultan   1
Spanaway Lake   1
Puyallup   1 PHS
Leonard Schutte Invite 10:00 AM
Chewelah
Clarkston
Klahowya
Selah
Othello PT Gym
Tuesday, December 12, 2017
  Visitor Home Time  
* Quincy   45
Ellensburg   12 EHS 4:00 PM
* Quincy   9
Toppenish   59 EHS 4:00 PM
* Ephrata   17
Toppenish   56 EHS 4:00 PM
* Ephrata   34
Ellensburg   45 EHS 4:00 PM
* Toppenish   68
Ellensburg   12 EHS 4:00 PM
Thursday, December 14, 2017
  Visitor Home Time  
* Selah
Quincy QUI 7:00 PM
* Ephrata   40
Wapato   37 WHS 7:00 PM
* East Valley (Yakima)   53
Grandview   24 GRDV 7:00 PM
Friday, December 15, 2017
  Visitor Home Time  
Tri-State Wrestling Tournament 10:00 AM
Othello
North Idah
Saturday, December 16, 2017
  Visitor Home Time  
Cadet Classic 9:00 AM
Cheney
Davis
Ephrata
East Valley (Yakima)
Grandview
Selah
Sunnyside
Toppenish
Wenatchee
Wapato
West Valley (Yakima)
Eisenhower IKE
Cashmere Invite 10:00 AM
Cle Elum   23
Columbia (Burbank)   3
Cascade   143
Connell   127
La Center   48
Lake Roosevelt   44
Mount Baker   117
Omak   54
Quincy   161
Sultan   165
Warden   151
Cashmere   86 RDG
Lindbergh Invitational 10:00 AM
Auburn Riverside
Bellevue Christian
Bellevue
Cedarcrest
Cleveland
Curtis
Columbia River
Eastlake
Ellensburg
Foss
Hoquiam
Issaquah
Kennedy Catholic
Lynden
Lake Washington
Montesano
Muckleshoot Tribal School
Renton
Stadium
Lindbergh LHS Photographer: stacy tyler
Tri-State Wrestling Tournament 10:00 AM
Othello
North Idah
Tuesday, December 19, 2017
  Visitor Home Time  
Double Dual 4:30 PM
Cascade
Lake Roosevelt
Quincy
Tonasket HSGYM
Thursday, December 21, 2017
  Visitor Home Time  
* Quincy   50
East Valley (Yakima)   28 EVYak 5:00 PM
* Othello   21
Toppenish   46 AJ Strom 7:00 PM
* Wapato   48
Selah   27 SHS 7:00 PM
Friday, December 22, 2017
  Visitor Home Time  
Best of the West Invite 9:00 AM
Auburn Mountainview   0
Clarkston   0
Ellensburg   0
Eisenhower   0
Hanford   0
Kennewick   0
North Central   0
Prosser   0
Prairie   0
Richland   0
Southridge   0
Wenatchee   0
Walla Walla   0
Pasco   0 Pasco
Wednesday, December 27, 2017
  Visitor Home Time  
Royal City Tournament 10:00 AM
Chelan
Castle Rock
Ephrata
Liberty Bell
Tonasket
Royal
Brian Hill Invitational Tournament 10:15 AM
Bishop Blanchet   63
Bellevue Christian   38
Bellingham   161
Bellevue   12
Cedarcrest   0
Chief Sealth   28
Edmonds-Woodway   171
Foster   0
Fife   141
Ingraham   0
Juanita   99
Kennedy Catholic   0
Klahowya   140
Lindbergh   71
Naches Valley   85
Rainier Beach   83
Roosevelt   46
Skyline   0
Toppenish   0
Eastside Catholic   79 ECHS
Triple Dual (Toppenish, W.R., Tahoma, Enumclaw 5:00 PM
Enumclaw
Orting
White River
Tahoma
Friday, December 29, 2017
  Visitor Home Time  
Pacific Coast Wrestling Championships 1:00 PM
Burlington-Edison   101
Blaine   125
Camas   145
Central Kitsap   45
Ferndale   0
Gig Harbor   75
Graham Kapowsin   139
Glacier Peak   84
Heritage   42
Jackson   0
Mountain View   83
Olympic   97
Olympia   62
Prairie   48
Peninsula   91
Ridgefield   70
South Kitsap   233
Tumwater   56
Union   125
W F West   89
Woodinville   50
Woodland   43
Evergreen   54 MVVanc
Pac Coast 1:00 PM
Ilwaco
Pasco
Prosser
Toledo
Mountain View
Saturday, December 30, 2017
  Visitor Home Time  
Cat Classic 9:00 AM
Cascade
Davis
Eisenhower
Ephrata
Ellensburg
Pullman
Selah
Wenatchee
West Valley (Yakima)
Eastmont EHS MAIN
Hanford Winter Cup 9:00 AM
East Valley (Yakima)
Grandview
Highline
Kennewick
Kamiakin
Richland
Sunnyside
Southridge
Toppenish
Wapato
Walla Walla
Hanford Hanford
The Rock 10:00 AM
Anacortes   0
Darrington   0
Elma   0
Everett   0
Forks   0
La Center   0
Lakeside (9 Mile)   0
Mount Baker   0
Montesano   0
Quincy   0
Rochester   0
Sultan   0
Zillah   0
Vashon Island   97 VIHS
Chelan Goats New Year Classic 10:00 AM
Cle Elum
Connell
Hoquiam
Okanogan
Pateros
Quincy
Royal
Chelan CHS
Pac Coast 10:00 AM
Central Kitsap
Gig Harbor
Ilwaco
Pasco
Prosser
W F West
Mountain View MVVanc
Tuesday, January 2, 2018
  Visitor Home Time  
* Grandview   12
Prosser   54 PHS 6:00 PM
Wednesday, January 3, 2018
  Visitor Home Time  
* Quincy   36
Wapato   30 WHS 7:00 PM
Thursday, January 4, 2018
  Visitor Home Time  
* Selah   28
Toppenish   48 AJ Strom 7:00 PM
* Prosser   46
East Valley (Yakima)   29 EVYak 7:00 PM
* Ellensburg   36
Grandview   30 GRDV 7:00 PM
* Ephrata   19
Othello   48 PT Gym 7:00 PM
Friday, January 5, 2018
  Visitor Home Time  
Olypmia Gut Check Tournament 10:00 AM
Toppenish
Wapato
Pacific Northwest Classic 6:00 PM
Freeman
Hanford
Mead
Mt. Spokane
North Central
Othello
Shadle Park
University
UHS
Saturday, January 6, 2018
  Visitor Home Time  
Dick Pruett Invite
Auburn   133
Bellarmine   60
Ellensburg   0
Enumclaw   168
Gig Harbor   0
Hazen   80
Mountain View   138
Sunnyside   302
Todd Beamer   56
Tahoma   74
Kent Meridian   0
Pacific Northwest Classic 9:00 AM
Freeman
Hanford
Mead
Mt. Spokane
North Central
Othello
Shadle Park
University UHS
Everett Classic 9:00 AM
Anacortes
Archbishop Murphy
Bishop Blanchet
Bellingham
Bellevue
Cascade
Cedarcrest
Chief Sealth
Edmonds-Woodway
Ferndale
Hazen
Interlake
Issaquah
Jackson
Liberty
Lake Washington
Meadowdale
Meridian
Mount Si
Mount Vernon
Newport
Sehome
Selah
Stanwood
Sedro-Woolley
Timberline
Vashon Island
Everett EvtHS
Olympia Gut Check Tournament 9:00 AM
Toppenish
Wapato
Bavarian Invite 10:00 AM
Chelan
Eastmont
East Valley (Yakima)
Okanogan
Cascade CHS
Bavarian Invite 10:00 AM
Prosser
Cascade CHS
Tuesday, January 9, 2018
  Visitor Home Time  
* Toppenish   60
Grandview   13 GRDV 7:00 PM
* Ellensburg   30
Wapato   43 WHS 7:00 PM
* Othello   39
Quincy   31 QUI 7:00 PM
* Ephrata   39
Prosser   40 PHS 7:00 PM
Wednesday, January 10, 2018
  Visitor Home Time  
Othello   18
Moses Lake   42 MLHS 5:30 PM
Thursday, January 11, 2018
  Visitor Home Time  
* Grandview   0
Wapato   73 WHS 7:00 PM
* Ellensburg   19
Othello   42 PT Gym 7:00 PM
* Toppenish   66
East Valley (Yakima)   16 EVYak 7:00 PM
* Prosser
Quincy QUI 7:00 PM
* Selah   31
Ephrata   48 EHS PAC 7:00 PM
Friday, January 12, 2018
  Visitor Home Time  
River City Duals TBD
Ephrata
Freeman
Gonzaga Preparatory School
Mead
Shadle Park
Toppenish
West Valley (Spokane)
Post Falls, ID PFHS
Saturday, January 13, 2018
  Visitor Home Time  
Ray Westberg
Cheney
Eisenhower
Eastmont
East Valley (Yakima)
Sunnyside
Selah
Southridge
W F West
Wapato
Ellensburg Photographer: stacy tyler
River City Duals 9:00 AM
Ephrata
Freeman
Mead
Shadle Park
West Valley (Spokane)
Post Falls, ID PFHS
Tuesday, January 16, 2018
  Visitor Home Time  
* East Valley (Yakima)   18
Selah   64 SHS 7:00 PM
* Othello   49
Prosser   22 PHS 7:00 PM
Thursday, January 18, 2018
  Visitor Home Time  
Ephrata
Pateros PAT 6:00 PM
* East Valley (Yakima)   18
Wapato   55 WHS 7:00 PM
* Othello
Grandview GRDV 7:00 PM
* Prosser
Selah SHS 7:00 PM
Saturday, January 20, 2018
  Visitor Home Time  
* Prosser Invite
Cascade
Eisenhower
Grandview
Sunnyside
Wapato
Wenatchee
Walla Walla
Prosser
Dream Duals
Ferndale
Moses Lake
North Central
East Valley (Spokane)
PanCan Tournament 7:00 AM
Bonney Lake
Decatur
Highline
Liberty
Oak Harbor
Quincy
Skyline
Hazen Hazen
       fundraiser for Prostate Cancer
Dream Duals 9:00 AM
Forks
Ferndale
Ilwaco
Mead
Mt. Spokane
North Central
Toppenish
West Valley (Spokane)
East Valley (Spokane) Spokane Co
Lumberjack Classic 10:00 AM
Prairie (3A)
Clatskanie, OR
Centralia
East Valley (Yakima)
Fife
Mark Morris
Mountain View
Skyview
R A Long RAL
Coyote Classic 10:00 AM
Oroville
Okanogan
Omak
Selah
Kittitas KHS
Monday, January 22, 2018
  Visitor Home Time  
* Prosser
Toppenish AJ Strom 7:00 PM
Tuesday, January 23, 2018
  Visitor Home Time  
* Wapato
Othello PT Gym 7:00 PM
* East Valley (Yakima)
Ephrata EHS PAC 7:00 PM
* Grandview
Quincy QUI 7:00 PM
* Selah
Ellensburg EHS 7:00 PM
Thursday, January 25, 2018
  Visitor Home Time  
* Grandview
Ephrata EHS PAC 7:00 PM
       Senior Night
* Othello
Selah SHS 7:00 PM
* Wapato
Prosser PHS 7:00 PM
* Ellensburg
East Valley (Yakima) EVYak 7:00 PM
Saturday, January 27, 2018
  Visitor Home Time  
Klahowya Tournament
Aberdeen
Gig Harbor
Hanford
Hoquiam
North Mason
Olympic
Port Townsend
Klahowya
Friday, February 2, 2018
  Visitor Home Time  
District 5/6 Wrestling Tournament 4:00 PM
Ephrata
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Prosser
Quincy
Selah
Toppenish
Wapato
Ellensburg EHS
Saturday, February 3, 2018
  Visitor Home Time  
District 5/6 Wrestling Tournament 11:00 AM
Ephrata
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Prosser
Quincy
Selah
Toppenish
Wapato
Ellensburg EHS
Saturday, February 10, 2018
  Visitor Home Time  
Regional Tournament 11:00 AM
Cheney
Clarkston
Ellensburg
Ephrata
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Pullman
Prosser
Quincy
Selah
Toppenish
Wapato
West Valley (Spokane)
East Valley (Spokane) EVSpok



Copyright 2007-2016 CWACAthletics.com
Advertising Privacy Policy